Get Adobe Flash player

Inicjatywa "Apostołowie Niepodległości" - z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

APOSTOŁOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”
– św. Jan Paweł II

 

Inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, kiedy będzie się wiele mówiło o ojcach niepodległości (wymienia się sześć postaci: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Ignacy Paderewski) uznaliśmy za wskazane zaprezentowanie wyjątkowych ludzi zaangażowanych w dzieło wolności w ramach inicjatywy edukacyjno-filmowej  „Apostołów Niepodległości”. Mottem towarzyszącym są słowa św. Jana Pawła II:  . Naszym zamiarem jest przybliżenie znaczących ludzi Kościoła katolickiego minionego stulecia i ich wkładu w zachowanie, podtrzymanie i troskę o przekazanie kolejnemu pokoleniu płomienia wolności i niepodległości, który został wzniecony w 1918 r.  Chcemy Świdniczanom zarówno starszym jak i młodszym zaproponować spotkanie z katolikami, którzy odwołując się do faktu odzyskania przez Polskę niepodległości a także  do dziedzictwa wcześniejszych zrywów wolnościowych, swoim nauczaniem i duszpasterskim oddziaływaniem  wywarli wpływ na kondycję i rozumienie wolności przez miliony Polaków. Odwołując się do ewangelicznych apostołów będziemy chcieli pokazać, że tak jak tam ci nieliczni z Galilei, tak  wyjątkowi Polacy oddani Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie byli w stanie wpłynąć swoją charyzmą,  zaangażowaniem na zagospodarowanie daru wolności wspólnoty jak i jednostki, zapisując się tym samym wielkimi literami w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny.

Poczynając od lutego do listopada, z przerwą na wakacje, każdego miesiąca chcemy przybliżać jedną z osób z Kościoła katolickiego ostatniego stulecia, która naszym zdaniem miała znaczący wpływ na stan i poczucie wolności zewnętrznej jak i wewnętrznej wielu milionów Polaków.  Spotkanie z Apostołami niepodległości będzie związane z prelekcją na ich temat oraz projekcją filmu fabularnego lub dokumentalnego opowiadającego o ich życiu.  Liczymy na to, że zaproszeni goście pomogą nam właściwie spojrzeć na wybrane osoby, ich wkład, rolę w rozumienie odzyskanej wolności ale także stale domagającej się troski.

Jako pierwszy zostanie przypomniana postać św. Ojca Maksymiliana Kolbe. O nim opowie najpierw p. Tomasz Terlikowski, który jest autorem najnowszej biografii męczennika z Auschwitz. Po prelekcji odbędzie się pokaz filmu fabularno-dokumentalnego „Dwie korony”. W kolejnych miesiącach będziemy chcieli przybliżyć postać: Prymasa Tysiąclecia, Jana Pawła II, ks. Popiełuszki, ks. Blachnickiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym okolicznościowym przedsięwzięciu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. Krzysztof Ora

dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej


Więcej informacji i aktualności dotyczące wydarzeń związanych z inicjatywą na fb: https://www.facebook.com/Apostolowieniepodleglosci/

Copyright © 2011. All Rights Reserved.

CPR certification onlineCPR certification online